Özgürlük için ve faşizme karşı mücadele verenlerle dayanışma!

Türkiye’de 14 yıldır iktidarı elinde bulunduran AKP ve Erdoğan rejimi, kapitalizmin, insani yaşam koşullarını sınırlayan baskıcı karakterinin şiddetiyle faşizme doğru nasıl ilerlediğini göstermektedir. Yükselen baskı rejimini Haziran 2015 seçimleriyle arttıran AKP hükümeti, 15 Temmuz 2016 darbe girişimine (FETÖ Darbe girişimi) karşı darbe ile cevap vermiş ve olağanüstü hal (OHAL) koşullarını kullanarak, rejimin bekasını güçlendirmiştir. AKP’nin yarattığı bu korku rejimi altında farklı mesleklerden binlerce insan işlerinden atılmış ve binlercesi tutuklanmıştır. OHAL fırsatçılığıyla AKP, uyguladığı rejime karşı her türlü farklı sesi, hareketi ve yapıyı baskılamıştır. Yaratılan bu korku rejimiyle, Kürt hareketi, işçi hareketleri, siyasi örgütler, özgür basın, kadın ve LGBT-I bireyleri, otonomi hareketleri, dernek ve sivil toplum kuruluşları, Ermeni, Alevi, Ezidi ve diğer farklı kimliklerden insanları, İslam dinini AKP’den farklı yorumlayan grupları terörizm söylemini kullanarak susturmakta ve yok etmektedir. Ülke içinde topyekûn şiddet ve savaş politikası yürüten AKP, aynı zamanda bölgesel savaşlardan ve karışıklıktan faydalanarak, Ortadoğu’da egemen bir rol oynamak istemekte ve Ortadoğu’da oluşan farklı hareketlere karşı çıkmaktadır.

AB hükümetleri, AKP ve Erdoğan rejiminin Türkiye halklarına karşı sürdürdüğü sindirme, katletme ve yıkma politikalarına karşı güçlü bir tepki vermeyerek Erdoğan rejimini desteklemektedir. Bütün bu coğrafyadaki rejimler, farklı derecede faşizan politikalar kullanarak kapitalist sisteme uygun tip “erkek, bireyci, itaatkâr ve tüketici vatandaş” yaratmayı amaçlamaktalar. Erdoğan rejiminin şüpheli kategorisini kabul eden Avrupa, bu politikaları aynı zamanda bize karşı kullanmakta ve Türkiye’den gelen mücadelecilere baskı altına almaktadır (ATİK davası bu zorba politikaların doruk noktasıdır). Yunanistan’daki hükümet, bu sürecin güzel bir örneğidir (Sevgili başbakanımız Tsipras, 2015 ve 2016’da Türkiye’yi ziyaret etti ve özellikle ilk ziyaretten sonra Türkiye’den gelen mücadelecilere karşı baskıyı arttırdı). İnsan haklarının ”koruyucusu” Avrupa’nın bir kez daha karşılıklı çıkar anlaşmaları doğrultusunda diktatör rejimlerle işbirliği içinde olduğunu göstermektedir. Batı yaşam tarzı, sözde değerlerinin (barış, özgürlük, insan hakları) İslami terörizm tarafından tehdit edildiği emperyalist propagandasıyla, halk dirençlerinin suç sayılması ve siyasi muhalefetin sesinin -nereden ve kimden gelirse gelsin- susturulması hedeflenmektedir.

Türkiye’deki dostlarımıza söylemek isteriz ki;

Sevgili yoldaşlar, dünyanın bu küçük köşesinden cesaretli mücadelenizi seyrediyoruz. Yaşam alanlarınız ve mahallenizde serbestçe nefes almaya izin vermeyen faşizme karşı Türkiye’deki halkların uzun ve onurlu bir mücadele tarihi olduğunu biliyoruz. Yaşadığınız baskılara cesaretinizle yüz vermediğinizi ve yeni dünyaları çok zor durumlar altında yarattığınızı biliyoruz. Mücadelenizden ilham ve cesaret alıyoruz. Sizin bu onurlu mücadelenizle yaratılmaya çalışılan bu toplumsal deneyin gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Size ve direnişinize selamlarımızı gönderiyoruz.

Yunanistan’daki yoldaşlar, Türkiye’deki dostlarımız her dayanışma eyleminin değerli olduğunu söylüyorlar. Bunun için biz de bu metni yazmaya karar verdik. Umarız ki küçük sesimiz, komşularımızın mücadelesiyle başka dayanışma seslerini ve eylemlerini birleşecektir.

Özgürlük için ve faşizme karşı mücadele verenlerle dayanışma!

Türkiye’deki kardeşlerimize dokunmayın!

Siyasi tuttukları hemen serbest bırakın!

Rethymno (Girit)’deki Enternasyonalist Dayanışma İnisyatifi

Grekî

Kurmancî

Advertisements

2 thoughts on “Özgürlük için ve faşizme karşı mücadele verenlerle dayanışma!

  1. Pingback: Ligel kesên ku ji bo azadiyê û li hemberî faşîzmê li ber xwe didin, hevgirtin! |

  2. Pingback: Ρέθυμνο: Αλληλεγγύη στους αγωνιζόμενους για την κοινωνική απελευθέρωση και ενάντια στο φασισμό! |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s